English
top

Dědičnost a dysplazie kyčelního kloubu


Dysplazie kyčelního kloubu
Je velmi známým a podrobně prostudovaným defektem, který postihuje kyčelní kloub psa od volnějšího spojení kostí až po luxaci pánevní končetiny či končetin. Rentgenologickým vyšetřením pánevní oblasti se dá dysplazie určit již od stáří 12 měsíců, i když se v některých případech může vyvinout až ve stáří do 18 měsíců. Postiženi jsou jedinci obojího pohlaví.
Tato vada má jednoznačně dědičný charakter, i když se názory na genetickou kontrolu poněkud odlišují. Někteří pozorovatelé považují vadu za recesivní, jiní za dominantní s neúplnou penetrancí vlohy, a jsou i názory, že je kontrolována více geny. Nejpravděpodobnější je, že homozygotně založení jedinci vykazují vysoký stupeň dysplazie, kdežto heterozygoti mírnější stupeň, což tedy znamená i určitý vliv podmínek prostředí na vývin defektu samého.
Že jde o vadu dědičnou, bylo bezpečně prokázáno sledováním výskytu tohoto defektu u německých ovčáků. Prošetřením výskytu dysplasie u 222 štěňat byly získány tyto výsledky (Šiler a Fiedler, 1978):


Charakteristika rodičů Výskyt dysplazie
u potomstva
oba rodiče s dysplazií 93,3 % štěňat
postižený pes x zdravá fena 31,3 % štěňat
zdravý pes x postižená fena 41,0 % štěňat
oba rodiče zdraví, bez informace o prarodičích 43,4 % štěňat

Na základě dalších šetření bylo dosaženo dalších zajímavých výsledků, které je třeba vzít rovněž v úvahu:


oba rodiče s dysplazií 80 % štěňat
jeden z rodičů zdravý, druhý postižený 58 % štěňat
oba rodiče zdraví, bez znalostí prarodičů 30 % štěňat
oba rodiče i prarodiče zdraví 0 % štěňat
rodiče zdraví, prarodiče jednoho postižení 24 % štěňat

Ze všech těchto šetření vyplývá, že nositel nežádoucího defektu nemusí nutně vykazovat příznaky postižení. Přesto však, podle již výše uvedených autorů, můžeme odvodit některé velmi
důležité závěry pro praxi:
I z postižených rodičů můžeme získat zdravé jedince.
1) Je-li výskyt postižených potomků málo početný, pak musí být jeden z rodičů zdravý.
2) Vyřazením postižených jedinců z další reprodukce podstatně snížíme výskyt defektu v populaci, i když jej nemůžeme odstranit úplně.

U českých fousků byla kontrola dysplazie kyčelních kloubů zavedena v roce 1975 (Dostál, 1980). V letech 1975-1977 bylo rentgenologické vyšetření povinné pro zařazení psů do chovu a od roku 1978 byla tato povinnost rozšířena i na feny. Během celého období byli do chovu zařazováni jen úplně zdraví jedinci. Jakých výsledků bylo dosaženo, ukazuje následující přehled.


Rok % výskytu postižených jedinců
1975
12,0
1976
26,3
1977
6,7
1978 (povinnost i u fen)
6,1
1979
2,7


Již letmý pohled na uvedené výsledky ukazuje, že důslednou selekcí všech postižených jedinců byl snížen výskyt dysplazie kyčelních kloubů během krátkého období pěti let na jednu desetinu (z 26,3 % v roce 1975 na 2, 7 % v roce 1979). Během celého období byl z celkového počtu 316 vyšetřených českých fousků nalezen jen l jedinec s 3. stupněm dysplazie na jednom kloubu a jen 3 jedinci s druhým stupněm. A závěr ?
Důsledná selekce všech postižených jedinců splnila svůj účel v plném rozsahu stanovených předpokladů.
FCl vydala pro všechny členské státy oficiální pokyny, jak provádět vyšetření na dysplazii kyčelních kloubů u psů a jak hodnotit pozitivní nálezy. Tyto pokyny byly schváleny generálním zasedáním členských států v roce 1983 v Helsinkách. Toto zasedání, rovněž na návrh vědecké komise FCl, přijalo pravidla, která je třeba při sledování a hodnocení dysplazie dodržovat. Jen tak se může kdokoliv, kdo začne se selekcí na tento defekt, vyvarovat chyb z nedostatku zkušeností.

Z publikace: "CHOV PSŮ"
"Genetika v kynologické praxi"

Autor: Ing. Jaromír Dostál, DrSc.

© Shaggyguard copyright all rights reserved.